niedziela, 11 listopada 2012
Rodzice uczniów z klas III
W przyszłą niedzielę 18 listopada zapraszamy rodziców młodzieży (klas III) przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania na spotkanie po Mszy św. o godz. 15 w salce duszpasterskiej.
środa, 7 listopada 2012
CZAS NA PIĄTEK
Chciałbyś współtworzyć wspólnotę Młodzieży Pijarskiej?
Przyjdź w piątek na Mszę św. o godz. 18.00, a po niej na
s p o t k a n i e.
s p o t k a n i e.
Zabierz ze
sobą kolegę, koleżankę oraz dobry humor :)
Jeżeli grasz
na jakimś instrumencie, warto go mieć przy sobie.
Możesz też
przynieść kilka dobrych i niezwykłych pomysłów.
Czekamy na
Ciebie J
o. Marek –
o. Mariusz
wtorek, 2 października 2012
Różaniec dla znudzonych
W naszym kościele codziennie o godz. 17.15
w niedzielę o 18.00
Tyle razy próbowałeś odmawiać różaniec i tak często kończyłeś go z uczuciem znużenia i pustki: to dobre dla staruszek, ja przy moim trybie życia nie potrafię tak się modlić. Tymczasem jest dokładnie na odwrót: im bardziej szalone jest tempo naszego życia, tym bardziej potrzebujemy różańcowej modlitwy, która wcale nie jest taka łatwa, ale zawiera w sobie wyjątkowe piękno. Wymaga ona taż pewnej odwagi, gdyż odsłania nam często smutną prawdę o nas samych: nasze duchowe otępienie, niezdolność do koncentracji, brak wyobraźni. Tak więc jeśli nie należysz do ludzi tchórzliwych i pozbawionych silnej woli, rozpocznij tę wspaniałą duchową przygodę, te modlitewną wędrówkę przez dzieje zbawienia.
Nie myśl jednak, że Twoja modlitwa różańcowa będzie udana jeśli rozpoczniesz ją zaraz po wyłączeniu grającego na cały regulator magnetofonu. Stopniowo wyciszaj się wewnętrznie: podobnie jak przed jedzeniem odkładasz brudną pracę i myjesz ręce, tak przed modlitwą musisz "umyć ręce" Twojej wyobraźni: powiedz sobie: "za chwilę rozpocznę różaniec" i stopniowo ale konsekwentnie wchodź w milczenie. Przy okazji ważna uwaga: nie ucz się modlitwy różańcowej w zatłoczonym autobusie. To piękne, że jest tylu ludzi, którzy uświęcają różańcem czas podróży, lecz jeśli masz kłopoty ze skupieniem, nie zaczynaj od "zadań dla zaawansowanych", znajdź w Twoim zatłoczonym dniu kwadrans (doba zawiera ich aż 96!), który poświęcisz wyłącznie modlitwie. Tylko tyle:)
I wreszcie zacznij. Weź do rąk różaniec i uklęknij albo usiądź, zajmij taką postawę, jaka będzie podtrzymywała w Tobie, a nie przeszkadzała duchowi modlitwy. I teraz najważniejsza, a najtrudniejsza sprawa: stań w obecności Matki Bożej. Stań i wytrwaj: Ona, taka piękna, jest przy tobie! Patrz na Nią oczyma duszy i mów! Tak często zapominamy o tym, koncentrując się wyłącznie na wypowiadanych słowach. Tymczasem różaniec to nie konkurs recytatorski. Ty mówisz do OSOBY, KTÓRA CIĘ SŁYSZY I KOCHA! Postaraj się o tym pamiętać.
W ten sposób inaczej spojrzysz na problem roztargnienia. Spokojnie, ale zdecydowanie odrzucaj wszelkie świadome roztargnienia, na które możesz wpłynąć (gdy rozmawiasz z ważną osobą, nie wypada rozglądać się na boki). Lecz wystrzegaj się wewnętrznej paniki, nie dopuść, by Twoja modlitwa sprowadzała się do słów: "nie mogę się rozpraszać!" Bądź wierny swoim założeniom o koncentracji, ale zachowaj spokój.
A co z roztargnieniami mimowolnymi? Wspaniale rozwiązał ten problem bł. Josemaria Escriva de Balaguer: powiedział on kiedyś, że różaniec jest jakby pieśnią miłości do matki. Jeśli więc będziesz robił wszystko, co w Twojej mocy, by dobrze się modlić, jeżeli będziesz spokojnie i wytrwale odsuwał roztargnienia, Twoja modlitwa będzie pieśnią miłości nawet wtedy, gdy sam nie będziesz z niej zadowolony.
Kolejny problem: po co rozważać tajemnice różańcowe? Posłuchaj, co mówią zakochani: "On dał mi takie piękne kwiaty!" "Ona zrobiła mi taki ciepły szalik!" Rozważanie pewnych faktów pozwala głębiej uświadomić sobie i ożywić wzajemną miłość. Więc jeśli można tak długo zachwycać się wiązanką kwiatów, czy szalikiem, czemu nie możesz zachwycić się tym, że Ktoś, kto Cię kocha, oddał za Ciebie swoje życie?! Jeśli mówimy, że nuży nas ciągłe rozważanie tych samych 20 tajemnic, dowodzi to nie tylko słabości naszej wiary, ale i płytkości naszej inteligencji. O banalnych faktach historycznych napisano opasłe tomy. a nam dłuży się pięciominutowe rozważanie wydarzenie, od którego zależały losy ludzkości. Tak! Od zwiastowania aż po Ukoronowanie - to jest historia, w którą jesteś wpleciony również Ty, całe Twoje życie! Zadaj sobie pytanie: "co by było ze mną, gdyby tak się nie stało? Gdyby Bóg nie stał się Człowiekiem?"
Lecz to nie wszystko: tyle mówi się ostatnio o potrzebie "recepty na życie", o braku wzorców osobowych. Najlepiej "uczyć się życia" od Tych, którzy przeżyli je najpiękniej: od Chrystusa i Jego Matki. Jest prawdą, że odnoszenie scen ewangelicznych do własnego życia nie zawsze jest łatwe, lecz jest to trud, który sowicie się opłaci.
Ta pieśń różańcowych rozważań ma specjalny akompaniament, który nadaje jej swoisty rytm: najpierw zwracasz się do Naszego Ojca, by przedstawić Mu najpiękniejszą syntezę ludzkich próśb. Następnie kierujesz oczy na Tę, Której szczególnie poświęcasz Twoją modlitwę. Jak dziecko (albo jak zakochany) tylekroć powtarzasz Jej Imię, wychwalasz Ją i wzywasz na pomoc. I na tym tle przeżywasz w myślach dzieje Matki i Jej Syna, wraz z Maryją "zachowujesz te sprawy i rozważasz je w swoim sercu" (Łk 2,51). I gdy tak uświadamiasz sobie, jak bardzo Bóg Cię kocha, chciałbyś powiedzieć: "dziękuję", lecz brak Ci słów. A oto nasuwa Ci się formuła uwielbienia: "Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu." Wdzięczność za dar zbawienia i za dar tej dzisiejszej modlitwy.
Ta pieśń różańcowych rozważań ma specjalny akompaniament, który nadaje jej swoisty rytm: najpierw zwracasz się do Naszego Ojca, by przedstawić Mu najpiękniejszą syntezę ludzkich próśb. Następnie kierujesz oczy na Tę, Której szczególnie poświęcasz Twoją modlitwę. Jak dziecko (albo jak zakochany) tylekroć powtarzasz Jej Imię, wychwalasz Ją i wzywasz na pomoc. I na tym tle przeżywasz w myślach dzieje Matki i Jej Syna, wraz z Maryją "zachowujesz te sprawy i rozważasz je w swoim sercu" (Łk 2,51). I gdy tak uświadamiasz sobie, jak bardzo Bóg Cię kocha, chciałbyś powiedzieć: "dziękuję", lecz brak Ci słów. A oto nasuwa Ci się formuła uwielbienia: "Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu." Wdzięczność za dar zbawienia i za dar tej dzisiejszej modlitwy.
Na koniec jeszcze jedna uwaga: nieraz zastanawiałam się, dlaczego Matka Boża, objawiając się w różnych miejscach, tak często wzywa właśnie do modlitwy różańcowej. Czemu nie poleca tak gorąco innych, bardziej "atrakcyjnych" form pobożności maryjnej? Myślę, że może także dlatego, iż właśnie przez swoją "nieatrakcyjność" różaniec jest doskonałą miarą naszej miłości. Tu nie ma miejsca na łatwe wzruszenia, tu nie pomoże Ci piękna gra organów, masz tylko te paciorki lub wypukłości, na których masz wyśpiewać Twoją miłość do Matki Bożej. Może nic Cię do nich nie pociąga, wręcz przeciwnie, najchętniej znalazłbyś jakiś wykręt, by móc to odłożyć. Nie myśl, że tylko Ty masz takie problemy: Święta Teresa od Dzieciątka Jezus wyznała kiedyś, że łatwiej przychodziło jej brać do rąk narzędzia pokutne niż różaniec! A jednak odmawiała go, tak jak potrafiła. I w tym wyrażała się jej wielkość. I w tym codziennym zmaganiu z lenistwem, które zniechęca Cię do Różańca, wyrazi się Twoja wielkość: wielkość Twojej miłości.
niedziela, 2 września 2012
OŚWIADCZENIE
Kraków,
dnia .............................
........................................................................
(imię i nazwisko prawnego opiekuna
dziecka)
.......................................................................
(adres)
.......................................................................
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisana/y oświadczam, i
wyrażam zgodę na uczestnictwo - udział mojej córki /mojego syna*
.................................................................................................................................................................
( imię i nazwisko )
w wyjeździe formacyjno – turystycznym
do Doliny Kościeliskiej organizowanym przez Parafię Ojców Pijarów
Kraków-Rakowice. Wyjazd organizowany jest w dniu 19.10.2013 r.
Jednocześnie oświadczam, że biorę
pełną odpowiedzialność za zachowanie syna/córki.
......................................................
podpis
prawnego opiekuna ucznia
.....................................................................................................
rodzaj i nr
dokumentu tożsamości prawnego opiekuna ucznia
* niepotrzebne skreślić
sobota, 1 września 2012
Zapisy 2012/2013
Kochani.
Od poniedziałku (3 września) rozpoczynają się zapisy kandydatów do bierzmowania.
Od poniedziałku (3 września) rozpoczynają się zapisy kandydatów do bierzmowania.
Spotkania dla uczniów klas trzecich w poniedziałek o godz. 17 lub
18 lub we wtorek o godz. 17.
Spotkania dla uczniów klas pierwszych w środę o
godz. 17 lub w czwartek o godz. 17 lub 18.
Klasy drugie rozpoczynają spotkania
w drugim semestrze, ale indexy obowiązują Was już od pierwszego półrocza, czyli już teraz. Można je odbierać w godzinach spotkań (najlepiej na początku lub na końcu spotkania) dla klas pierwszych i trzecich.
Przekażcie tę informację swoim kolegom i koleżankom.
Klasy trzecie do bierzmowania przygotowuje o. Marek.
Klasy pierwsze - o. Mariusz.
Do zobaczenia :)
piątek, 1 czerwca 2012
poniedziałek, 7 maja 2012
CZUŁE SŁÓWKA - Litania Loretańska
Zakochani mówią do siebie specjalnym językiem.
Litania Loretańska to nic innego jak mowa miłości,
zbiór kontemplacyjnych inwokacji do Maryi.
Każde wezwanie jest jak element mozaiki układającej się w obraz Matki Chrystusa.
niedziela, 8 kwietnia 2012
Zmartwychwstająca Miłość
Miłość można ukrzyżować,
ale nie można zamknąć jej w grobie.
Zmartwychwstanie odsłania tajemnicę Jezusa Chrystusa. Był On we wszystkim podobny do nas, oprócz grzechu. Każdemu okazywał miłość i pomagał w sposób dostosowany do jego konkretnej sytuacji: uzdrawiał, umacniał, przebaczał, ukazywał prawdę o człowieku, o jego godności i powołaniu. Czynił to po to, byśmy mogli żyć w sprawiedliwości, miłości i pokoju oraz aby nasza radość była pełna. Nic dziwnego, że tłumy ludzi szukały Jezusa i że podążały za Nim nawet na pustynię. Wielu przemieniło zupełnie swoje życie. Niektórzy zostawili wszystko i poszli za Nim. Zaczęli dostrzegać znaki, iż nie był On tylko człowiekiem.
Nie każdemu jednak podobały się słowa i czyny Jezusa. On niepokoił tych, którzy byli twardego serca i którzy nie kierowali się miłością. Łamał ich schematy myślenia oraz przekonanie o własnej doskonałości. Demaskował powierzchowność ich osądów i obłudę. Był dla nich niewygodny. Zaczęli zatem szukać sposobu, aby Go zgładzić. W końcu przybili Go do krzyża. Gdyby historia Jezusa zakończyła się na Golgocie, to byłby On jeszcze jednym męczennikiem w dziejach ludzkości. Niewątpliwie najbardziej niezwykłym i zmuszającym do głębokiej refleksji, ale tylko męczennikiem. Jednak po raz pierwszy w historii ludzkości ktoś, kto oddał życie, by zło zwyciężać dobrem, potrafił swe życie odzyskać na nowo. Śmierć Jezusa na krzyżu nie była gestem heroicznego buntu wobec zła i grzechu, ale dobrowolnym darem miłości, która wszystko przebacza, wszystko przetrzyma, wszystko zwycięża.
Spotykając Zmartwychwstałego, zastraszeni i wątpiący uczniowie upewnili się, że można zabić ludzkie ciało, ale nie można zabić miłości. Do niej należy nie tylko eschatologiczna przyszłość, lecz także teraźniejszość. Jednocześnie upewnili się o tym, że Jezus tak ukochał każdego z nas, iż dobrowolnie oddał za nas swoje życie. On ma moc, by złożyć je za nas w ofierze i moc, by je znowu odzyskać. Spotkanie z Zmartwychwstałym Jezusem przemieniło apostołów i całe pokolenia chrześcijan w heroicznych świadków naszego Pana i Boga.
Życie poza miłością jest najokrutniejszą formą agonii i umierania w nas tego, co Boże i najpiękniejsze. Człowiek nie może być szczęśliwy bez miłości czy wbrew miłości. Nie może być szczęśliwy bez Boga, który jest Miłością (por 1 J 4, 8). Boża miłość w człowieku jest jednak ciągle zagrożona grzechem, słabością, zniechęceniem, doznaną krzywdą, utratą nadziei. W miarę jak miłość słabnie i przymiera, życie staje się koszmarem i nieznośnym ciężarem, zamiast być źródłem radości i nadziei. Żyjąc bez miłości czy przeciw miłości, człowiek zaczyna patrzeć na siebie i na otaczający go świat z rosnącym niepokojem, nieufnością, nienawiścią, buntem, niezrozumieniem. Przeżywa lęk, rozgoryczenie, rozpacz, poczucie bezradności i bezsensu.
Wielkanoc to znak nadziei i wezwanie do tego, by zagrożona w nas miłość mogła zmartwychwstawać. Tajemnica pustego grobu Jezusa staje się ostatecznym znakiem i potwierdzeniem, że prawdziwa miłość wszystko zwycięża: nie tylko śmierć, ale także jej źródło: egoizm, grzech, wszelkie słabości i zniewolenia. Chrześcijanin to człowiek, który tak mocno i tak ufnie złączył swe życie z Chrystusem, że zmartwychwstaje w nim Boża miłość. Przy końcu życia będziemy sądzeni z tej właśnie miłości (por. Mt 25,
31-46). Ludzie po lewicy nie są potępieni dlatego, że uczynili wiele zła, ale dlatego, że nie kochali. Z kolei o ludziach po prawicy Chrystus nie mówi, iż byli zupełnie bez grzechu. Mimo swoich słabości nauczyli się oni kochać bliźnich, którzy byli głodni, chorzy, uwięzieni, bezradni. Nauczyli się kochać tych, od których nie mogli spodziewać się zapłaty. Kochali zatem miłością bezinteresowną i bezwarunkową, jakiej uczy nas Chrystus.
31-46). Ludzie po lewicy nie są potępieni dlatego, że uczynili wiele zła, ale dlatego, że nie kochali. Z kolei o ludziach po prawicy Chrystus nie mówi, iż byli zupełnie bez grzechu. Mimo swoich słabości nauczyli się oni kochać bliźnich, którzy byli głodni, chorzy, uwięzieni, bezradni. Nauczyli się kochać tych, od których nie mogli spodziewać się zapłaty. Kochali zatem miłością bezinteresowną i bezwarunkową, jakiej uczy nas Chrystus.
Jeśli zacznie zmartwychwstawać w nas taka właśnie miłość, to wszystko stanie się inne i nowe. Wprawdzie życie nadal będzie niosło ze sobą podobne jak dotąd trudności i próby, ale my sami będziemy już zupełni inni, gdyż będziemy się kierować miłością, która jest cierpliwa, nie szuka poklasku, nie pamięta złego, wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma (por. 1 Kor 13,4-7). Wielkanoc jest w sercach tych ludzi, a także w tych rodzinach i wspólnotach, w których zmartwychwstaje taka właśnie miłość.
Ks. Marek Dziewiecki
sobota, 24 marca 2012
piątek, 2 marca 2012
wtorek, 14 lutego 2012
sobota, 28 stycznia 2012
Zapisy drugoklasistów
Kandydaci do bierzmowania z klas drugich gimnazjum rozpoczynają spotkania formacyjne w salkach od 30 stycznia. Odbywać się one będą do wyboru w poniedziałki lub wtorki o godz. 17 lub 18.
Zapisywać się można podczas spotkań 30 i 31 stycznia oraz 6 i 7 lutego (poniedziałki i wtorki o godz. 17 lub 18). Zapisy kończą się z momentem rozpoczęcia ferii zimowych.
Po feriach wznawiamy zajęcia od 27 lutego.
Zapisywać się można podczas spotkań 30 i 31 stycznia oraz 6 i 7 lutego (poniedziałki i wtorki o godz. 17 lub 18). Zapisy kończą się z momentem rozpoczęcia ferii zimowych.
Po feriach wznawiamy zajęcia od 27 lutego.
Odbiór indeksów
Po odbiór indeksów zapraszam pierwszoklasistów w poniedziałek lub wtorek o godz. 17 lub 18.
Najlepiej zrobicie przychodząc 10 minut wcześniej, ponieważ o pełnych godzinach rozpoczynają się spotkania dla waszych koleżanek i kolegów z klas drugich.
Najlepiej zrobicie przychodząc 10 minut wcześniej, ponieważ o pełnych godzinach rozpoczynają się spotkania dla waszych koleżanek i kolegów z klas drugich.
piątek, 27 stycznia 2012
Wieczór z JP2
w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 21.37
Bóg zakończył ziemską pielgrzymkę Jana Pawła II.
To wydarzenie sprawiło, że wieczór pierwszej soboty miesiąca stał się dla wielu czasem spotkania i rozmowy, refleksji i modlitwy, pojednania i umacniania więzów między ludźmi.
Bóg zakończył ziemską pielgrzymkę Jana Pawła II.
To wydarzenie sprawiło, że wieczór pierwszej soboty miesiąca stał się dla wielu czasem spotkania i rozmowy, refleksji i modlitwy, pojednania i umacniania więzów między ludźmi.
Również i dla nas jest to czas wspólnego spotkania z bł. Janem Pawłem II. Rozpoczynamy w kościele o godz. 21.00 i kończymy błogosławieństwem o godz. 21.37
Do zobaczenia.
czwartek, 26 stycznia 2012
Wstęp
Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w pierwszym etapie (I klasa) i drugim etapie (II klasa) składa się z dwóch części:
1 część - przede wszystkim teoria, czyli cotygodniowe spotkania formacyjne w salkach(45 min.)
2 część - praktyczne pogłębianie wiary poprzez udział w aktach modlitewnych takich jak:
- niedzielna Msza św.,
oraz święta obowiązkowe:
- udział w wybranych formach życia parafialnego, czyli:
* Wieczór z Janem Pawłem II (I-sza sobota m-ca, godz. 21.00-21.37) (min. 1 raz na 2 m-ce)
* Różaniec (min. 3x w październiku)
* Roraty (min. 3x)
* Rekolekcje adwentowe
* Droga krzyżowa (min. 3x)
* Gorzkie żale (min.1x)
* Rekolekcje wielkopostne
* Nabożeństwa majowe (min. 3x). W naszym kościele po wieczornej Mszy około godz. 18. 30.
1 część - przede wszystkim teoria, czyli cotygodniowe spotkania formacyjne w salkach(45 min.)
2 część - praktyczne pogłębianie wiary poprzez udział w aktach modlitewnych takich jak:
- niedzielna Msza św.,
oraz święta obowiązkowe:
- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 I)
- Objawienie Pańskie (6 I)
- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 VIII)
- Wszystkich Świętych (1 XI)
- Boże Narodzenie (25 XII)
- udział w wybranych formach życia parafialnego, czyli:
* Wieczór z Janem Pawłem II (I-sza sobota m-ca, godz. 21.00-21.37) (min. 1 raz na 2 m-ce)
* Różaniec (min. 3x w październiku)
* Roraty (min. 3x)
* Rekolekcje adwentowe
* Droga krzyżowa (min. 3x)
* Gorzkie żale (min.1x)
* Rekolekcje wielkopostne
* Nabożeństwa majowe (min. 3x). W naszym kościele po wieczornej Mszy około godz. 18. 30.
Pierwszy etap przygotowań
Prowadzi o. Robert.
Pierwszy etap przygotowań rozpoczyna się we wrześniu i kończy z dniem rozpoczęcia ferii zimowych. Spotkania w salkach katechetycznych odbywają się w poniedziałki o godz. 17 oraz 18 lub we wtorki o godz. 17.
Po feriach rozpoczynacie (kontynuujecie) okres "Praktycznego pogłębiania wiary" w kościele, czyli część druga - patrz WSTĘP .
Kolejne spotkania w salkach dopiero za rok, po feriach.
Pierwszy etap przygotowań rozpoczyna się we wrześniu i kończy z dniem rozpoczęcia ferii zimowych. Spotkania w salkach katechetycznych odbywają się w poniedziałki o godz. 17 oraz 18 lub we wtorki o godz. 17.
Po feriach rozpoczynacie (kontynuujecie) okres "Praktycznego pogłębiania wiary" w kościele, czyli część druga - patrz WSTĘP .
Kolejne spotkania w salkach dopiero za rok, po feriach.
Drugi etap przygotowań
Pierwszy etap przygotowań do bierzmowania macie już za sobą - zasadniczo obejmował on okres klasy pierwszej. Drugi etap początek ma we wrześniu poprzez "Praktyczne pogłębianie wiary" - patrz WSTĘP . We wrześniu trzeba zaopatrzyć się w index - dzienniczek bierzmowanego.
Po feriach zimowych rozpoczynacie spotkania formacyjne w salkach w poniedziałki o godz. 17 lub 18 lub we wtorki o godz. 17.
Jednocześnie dalej kontynuujecie "Praktyczne pogłębianie wiary".
Po feriach zimowych rozpoczynacie spotkania formacyjne w salkach w poniedziałki o godz. 17 lub 18 lub we wtorki o godz. 17.
Jednocześnie dalej kontynuujecie "Praktyczne pogłębianie wiary".
Trzeci etap przygotowań
Spotkania prowadzi
o. Marek Barczewski SP
W środy o godz. 17
oraz w czwartki o godz. 17 i 18.
Niezbędne dokumenty, które musisz przedstawić przed przystąpieniem do sakramentu bierzmowania:
1. Skrócony odpis aktu chrztu - Świadectwo Chrztu (jeśli chrzest miał miejsce w naszej
parafii to wystarczy mi to zgłosić podając jednocześnie datę chrztu).
2. Biografia wybranego świętego patrona,
którego imię kandydat pragnie przyjąć podczas liturgii sakramentu. Należy
uzasadnić swój wybór odwołując się do cech charakteru i historii życia patrona.
Kandydat odpowiada w czym może naśladować świętego patrona. Biografia powinna
spełniać następujące kryteria: pisana ręcznie - min. 2 strony w formacie A4.
3. Świadectwo Świadka Kandydata do Bierzmowania (takie zaświadczenie wydaje proboszcz
parafii na terenie, której mieszka wybrana osoba - świadek).
4. Własnoręcznie napisana prośba do
Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania. Przykładowy wzór PROŚBY
Świadek Bierzmowania musi spełniać warunki określane prawem kościelnym:
Jest katolikiem, bierzmowanym, ukończył szesnaście lat, prowadzi życie
zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić. Nie jest ojcem lub
matką przyjmującego chrzest. Jest wolny od jakiejkolwiek kary
kanonicznej. Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych
bierzmowanego.
Uroczystość Bierzmowania odbędzie się
9 maja 2014 roku
o godz. 18 w kościele parafialnym. Szafarzem Sakramentu Bierzmowania będzie bp Grzegorz Ryś.
Już dziś w naszych modlitwach polecajmy to wydarzenie Duchowi Świętemu, prosząc Go o łaskę dobrego przygotowania oraz dar otwartego serca na Jego poruszenia.
Módlmy się:
Duchu Święty, który napełniasz okrąg ziemi i przenikasz tajniki naszych serc, odnów mnie swą ożywczą łaską i spraw, abym był wiernym świadkiem Twojej prawdy. Ty, który mieszkasz w nas, aby wspomagać naszą słabość, ześlij ogień Twej Bożej mocy, aby oczyścił nas, umocnił i obudził tęsknotę za nową ziemią i nowym niebem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Przemień moje wewnętrzne napięcie w święte odprężenie.
Przemień mój niepokój w kojącą ciszę.
Przemień moje zatroskanie w spokojną ufność.
Przemień mój lęk w nieugiętą wiarę.
Przemień moją gorycz w słodycz Twej łaski.
Przemień mrok mojego serca w delikatne światło.
Przemień moją obojętność w serdeczną życzliwość.
Przemień moją noc w Twoje światło.
Przemień zimę mojej duszy w Twoją wiosnę.
Wyprostuj moje krzywe drogi, wypełnij moją pustkę.
Oczyść mnie z pychy, pogłębiaj moją pokorę.
Rozpal we mnie miłość, uporządkuj moją zmysłowość.
Spraw, abym widział siebie, jak Ty mnie widzisz.
Abyśmy mogli poznać Ciebie, jak to obiecałeś.
I byli szczęśliwi według Twego słowa:
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
15.03.2013 – VIII Ogólnopolska
Pielgrzymka Środowisk Pijarskich Klas Trzecich Gimnazjum do Sanktuarium Matki
Bożej Wychowawczyni Młodzieży w Warszawie
Obowiązki i zasady
Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (między innymi: niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.
Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
- Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie (dotyczy uczniów). Katecheta wyraża zgodę na przyjęcie bierzmowania przez kandydata. Brak zgody oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
- Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko Parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
- Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Trzykrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać w ciągu siedmiu następujących po spotkaniu dni. Usprawiedliwienie podpisuje kandydat i rodzic (opiekun) składający podpis na niniejszym dokumencie. Usprawiedliwienia można składać w kancelarii lub zakrystii na ręce jakiegokolwiek ojca. W razie niepokonalnych trudności w czasowym złożeniu usprawiedliwienia należy informować o tym telefonicznie ojca prowadzącego przygotowanie.
- Kandydat zachowujący się nieodpowiednio na spotkaniu (np.: rozmowy, śmiechy, przepychania, przeszkadzanie innym, niewykonywanie poleceń prowadzącego) może zostać wyproszony. Sytuację taką traktuje się jako nieobecność na spotkaniu bez możliwości usprawiedliwienia.
- Kandydat powinien wykazać się znajomością pytań katechizmowych, pacierza oraz wiedzą na temat bierzmowania. Dokonuje się to zasadniczo na katechezie w szkole.
- Kandydat do bierzmowania przychodzi na spotkanie z indeksem, zeszytem (optymalnie 32 kartk.) i czymś do pisania. Brak systematycznej pracy powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Osoby nieobecne na spotkaniu są zobowiązane do jak najszybszego uzupełnienia zaległości.
- Ewentualne zmiany terminów kolejnych spotkań podawane będą tylko i wyłącznie na stronie internetowej www.bierzmowanierakowice.blogspot.com Obowiązek dowiadywania się o terminie spotkania spoczywa na kandydacie. W razie konieczności (dużo nieobecności lub problemy z realizacją zobowiązań) ustalane będą inne spotkania dla całości lub części kandydatów. Obecność na dodatkowych spotkaniach jest obowiązkowa a ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać w oparciu o zwykłe zasady. Kandydatom opuszczającym spotkania (nawet po usprawiedliwieniu) możliwe jest przydzielanie dodatkowych zadań dla uzupełnienia braków. Inną formą przygotowania są rekolekcje wielkopostne i adwentowe. Obecność na tych spotkaniach jest obowiązkowa.
Dobro duchowe kandydata stanowi najważniejszą zasadę w przygotowaniu do bierzmowania.
A + M + P + I
Subskrybuj:
Posty (Atom)