sobota, 28 stycznia 2012

Zapisy drugoklasistów

Kandydaci do bierzmowania z klas drugich gimnazjum rozpoczynają spotkania formacyjne w salkach od 30 stycznia. Odbywać się one będą do wyboru w poniedziałki lub wtorki o godz. 17 lub 18.


Zapisywać się można podczas spotkań 30 i 31 stycznia oraz 6 i 7 lutego (poniedziałki i wtorki o godz. 17 lub 18). Zapisy kończą się z momentem rozpoczęcia ferii zimowych.


Po feriach wznawiamy zajęcia od 27 lutego.

Odbiór indeksów

Po odbiór indeksów zapraszam pierwszoklasistów w poniedziałek lub wtorek o godz. 17 lub 18.
Najlepiej zrobicie przychodząc 10 minut wcześniej, ponieważ o pełnych godzinach rozpoczynają się spotkania dla waszych koleżanek i kolegów z klas drugich.

piątek, 27 stycznia 2012

Wieczór z JP2

Dnia 2 kwietnia 2005 roku,
w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 21.37 
Bóg zakończył ziemską pielgrzymkę Jana Pawła II. 
To wydarzenie sprawiło, że wieczór pierwszej soboty miesiąca stał się dla wielu czasem spotkania i rozmowy, refleksji i modlitwy, pojednania i umacniania więzów między ludźmi.

Również i dla nas jest to czas wspólnego spotkania z bł. Janem Pawłem II. Rozpoczynamy w kościele o godz. 21.00 i kończymy błogosławieństwem o godz. 21.37
Do zobaczenia.

czwartek, 26 stycznia 2012

Wstęp

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w pierwszym etapie (I klasa) i drugim etapie (II klasa) składa się z dwóch części:
1 część - przede wszystkim teoria, czyli cotygodniowe spotkania formacyjne w salkach(45 min.)
2 część - praktyczne pogłębianie wiary poprzez udział w aktach modlitewnych takich jak:
             - niedzielna Msza św.,
               oraz święta obowiązkowe:
  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 I)
  • Objawienie Pańskie (6 I)
  • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 VIII)
  • Wszystkich Świętych (1 XI)
  • Boże Narodzenie (25 XII)
              - spowiedź comiesięczna, najlepiej I-szy piątek m-ca wraz ze Mszą o godz. 19.15
              - udział w wybranych formach życia parafialnego, czyli:
                * Wieczór z Janem Pawłem II (I-sza sobota m-ca, godz. 21.00-21.37) (min. 1 raz  na 2 m-ce)
                * Różaniec (min. 3x w październiku)
                * Roraty (min. 3x)
                * Rekolekcje adwentowe
                * Droga krzyżowa (min. 3x)
                * Gorzkie żale (min.1x)
                * Rekolekcje wielkopostne
                * Nabożeństwa majowe (min. 3x). W naszym kościele po wieczornej Mszy około godz. 18. 30.

Pierwszy etap przygotowań

Prowadzi o. Robert.

Pierwszy etap przygotowań rozpoczyna się we wrześniu i kończy z dniem rozpoczęcia ferii zimowych. Spotkania w salkach katechetycznych odbywają się w poniedziałki o godz. 17 oraz 18 lub we wtorki o godz. 17.
Po feriach rozpoczynacie (kontynuujecie) okres "Praktycznego pogłębiania wiary" w kościele, czyli część druga - patrz WSTĘP .

Kolejne spotkania w salkach dopiero za rok, po feriach. 

Drugi etap przygotowań

Pierwszy etap przygotowań do bierzmowania macie już za sobą - zasadniczo obejmował on okres klasy pierwszej. Drugi etap początek ma we wrześniu poprzez "Praktyczne pogłębianie wiary" - patrz WSTĘP . We wrześniu trzeba zaopatrzyć się w index - dzienniczek bierzmowanego. 

Po feriach zimowych rozpoczynacie spotkania formacyjne w salkach w poniedziałki o godz. 17 lub 18 lub we wtorki o godz. 17.

Jednocześnie dalej kontynuujecie "Praktyczne pogłębianie wiary".


Trzeci etap przygotowań




Spotkania prowadzi 
o. Marek Barczewski SP  
W środy o godz. 17
oraz w czwartki o godz. 17 i 18.







Niezbędne dokumenty, które musisz przedstawić przed przystąpieniem do sakramentu bierzmowania:

1.   Skrócony odpis aktu chrztu - Świadectwo Chrztu (jeśli chrzest miał miejsce w naszej parafii to wystarczy mi to zgłosić podając jednocześnie datę chrztu).

2.   Biografia wybranego świętego patrona, którego imię kandydat pragnie przyjąć podczas liturgii sakramentu. Należy uzasadnić swój wybór odwołując się do cech charakteru i historii życia patrona. Kandydat odpowiada w czym może naśladować świętego patrona. Biografia powinna spełniać następujące kryteria: pisana ręcznie - min. 2 strony w formacie A4.

3.   Świadectwo Świadka Kandydata do Bierzmowania (takie zaświadczenie wydaje proboszcz parafii na terenie, której mieszka wybrana osoba - świadek).

4.   Własnoręcznie napisana prośba do Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania. Przykładowy wzór PROŚBY



Świadek Bierzmowania musi spełniać warunki określane prawem kościelnym:

Jest katolikiem, bierzmowanym, ukończył szesnaście lat, prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić. Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest. Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej. Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.





Uroczystość Bierzmowania odbędzie się 
9 maja 2014 roku 
o godz. 18 w kościele parafialnym. Szafarzem Sakramentu Bierzmowania będzie bp Grzegorz Ryś.



Już dziś w naszych modlitwach polecajmy to wydarzenie Duchowi Świętemu, prosząc Go o łaskę dobrego przygotowania oraz dar otwartego serca na Jego poruszenia.

Duchu Święty, Boski Duchu światła i miłości, Tobie poświęcam mój rozum, serce, wolę i całą moją istotę, teraz i na zawsze. Spraw, aby mój rozum był zawsze posłuszny Twoim natchnieniom i by odkrywał Twoją obecność w Kościele, który Ty nieomylnie prowadzisz. Niech moje serce zawsze płonie miłością Boga i bliźniego, a moja wola niech będzie zgodna z wolą Bożą, aby całe moje życie mogło stać się wiernym naśladowaniem życia i cnót naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa, któremu niech będzie cześć i chwała wraz z Ojcem i Tobą na wieki. Amen.

Módlmy się:

Duchu Święty, który napełniasz okrąg ziemi i przenikasz tajniki naszych serc, odnów mnie swą ożywczą łaską i spraw, abym był wiernym świadkiem Twojej prawdy. Ty, który mieszkasz w nas, aby wspomagać naszą słabość, ześlij ogień Twej Bożej mocy, aby oczyścił nas, umocnił i obudził tęsknotę za nową ziemią i nowym niebem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Przemień moje wewnętrzne napięcie w święte odprężenie. 
Przemień mój niepokój w kojącą ciszę. 
Przemień moje zatroskanie w spokojną ufność. 
Przemień mój lęk w nieugiętą wiarę. 
Przemień moją gorycz w słodycz Twej łaski. 
Przemień mrok mojego serca w delikatne światło. 
Przemień moją obojętność w serdeczną życzliwość. 
Przemień moją noc w Twoje światło. 
Przemień zimę mojej duszy w Twoją wiosnę. 
Wyprostuj moje krzywe drogi, wypełnij moją pustkę. 
Oczyść mnie z pychy, pogłębiaj moją pokorę. 
Rozpal we mnie miłość, uporządkuj moją zmysłowość. 
Spraw, abym widział siebie, jak Ty mnie widzisz. 
Abyśmy mogli poznać Ciebie, jak to obiecałeś. 
I byli szczęśliwi według Twego słowa: 
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.



15.03.2013 – VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Środowisk Pijarskich Klas Trzecich Gimnazjum do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Młodzieży w Warszawie


Obowiązki i zasady

Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (między innymi: niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.

Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
 
  1. Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie (dotyczy uczniów). Katecheta wyraża zgodę na przyjęcie bierzmowania przez kandydata. Brak zgody oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
  2. Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko Parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
  3. Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Trzykrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać w ciągu siedmiu następujących po spotkaniu dni. Usprawiedliwienie podpisuje kandydat i rodzic (opiekun) składający podpis na niniejszym dokumencie. Usprawiedliwienia można składać w kancelarii lub zakrystii na ręce jakiegokolwiek ojca. W razie niepokonalnych trudności w czasowym złożeniu usprawiedliwienia należy informować o tym telefonicznie ojca prowadzącego przygotowanie.
  4. Kandydat zachowujący się nieodpowiednio na spotkaniu (np.: rozmowy, śmiechy, przepychania, przeszkadzanie innym, niewykonywanie poleceń prowadzącego) może zostać wyproszony. Sytuację taką traktuje się jako nieobecność na spotkaniu bez możliwości usprawiedliwienia.
  5. Kandydat powinien wykazać się znajomością pytań katechizmowych, pacierza oraz wiedzą na temat bierzmowania. Dokonuje się to zasadniczo na katechezie w szkole.
  6. Kandydat do bierzmowania przychodzi na spotkanie z indeksem, zeszytem (optymalnie 32 kartk.) i czymś do pisania. Brak systematycznej pracy powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Osoby nieobecne na spotkaniu są zobowiązane do jak najszybszego uzupełnienia zaległości.
  7. Ewentualne zmiany terminów kolejnych spotkań podawane będą tylko i wyłącznie na stronie internetowej www.bierzmowanierakowice.blogspot.com Obowiązek dowiadywania się o terminie spotkania spoczywa na kandydacie. W razie konieczności (dużo nieobecności lub problemy z realizacją zobowiązań) ustalane będą inne spotkania dla całości lub części kandydatów. Obecność na dodatkowych spotkaniach jest obowiązkowa a ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać w oparciu o zwykłe zasady. Kandydatom opuszczającym spotkania (nawet po usprawiedliwieniu) możliwe jest przydzielanie dodatkowych zadań dla uzupełnienia braków. Inną formą przygotowania są rekolekcje wielkopostne i adwentowe. Obecność na tych spotkaniach jest obowiązkowa.
Dobro duchowe kandydata stanowi najważniejszą zasadę w przygotowaniu do bierzmowania.


A + M + P + I